Зв'язок
 • VIVAT переможцям!

  VIVAT переможцям!

 • «Будь заощадливим і бережи те, що маєш!»

  «Будь заощадливим і бережи те, що маєш!»

 • Семінар-практикум для вчителів інформатики

  Семінар-практикум для вчителів інформатики

 • Семінар-практикум вчителів французької мови

  Семінар-практикум вчителів французької мови

 • Нові досягнення юних математиків

  Нові досягнення юних математиків

VIVAT переможцям!

0987654321Вислів "To be smart!" або "Будь розумним!" насправді став девізом учнівської олімпійської збірної у 2017 році. Починаючи з 20 березня по 7 квітня проходили Всеукраїнські учнівські олімпіади. 51 учень міста Чернівці гідно захистили честь області на Всеукраїнському рівні. За попередніми результами наші учні здобули 27призових місць, що на сім більше порівняно з минулим навчальним роком. Приємно, що серед них є чотири дипломанти І ступеня. Найбільш вдалими є виступи учнів на олімпіадах з фізики та хімії - по чотири призових місця; з математики, астрономії, французької мови - по три перемоги. Відкриттям року стала учениця 8 класу Чернівецького ліцею №1- Цепілова Олександра, яка вперше взяла участь у олімпіадах Всеукраїнського рівня і здобула два призових місця - з математики та фізики. Два дипломи третього ступеня з фізики та астрономії також виборов учень Чернівецької гімназії №5 - Качур Артур. Отже, не зважаючи на обмеження у кількості учасників IV етапу через брак фінансування, учні нашого міста достойно презентують свої знання та результати тривалої роботи їх вчителів-тьюторів.

e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...

«Будь заощадливим і бережи те, що маєш!»

CIMG0292В ДНЗ №1 оголошено «Тиждень енергозбереження» під час цього періоду проходив конкурс дитячих робіт. Діти в своїх роботах зображували економне використання світла, води і газу.
Так, малята середньої групи разом з вихователями Пасер М. Я. та гномом-економом подорожували по різних державах світу ознайомлюючись з їх валютою. Залучивши батьків до сюжетно-рольової гри «Супермаркет» дорослі взявши на себе роль покупців, а малята були адміністраторами, менеджерами, касирами.
Діти румуномовної групи з вихователем Панфіловою В.Д. показали знання з економічного виховання у формі гри. Відвідуючи «Мінімаркет» малята грали з великим задоволенням та бажанням.
Старші дошкільники з вихователем Н.І. Зегрею продемонстрували справжніх заощаджувальників різних ресурсів. При цьому використовували багато прислів′їв, приказок, художнього слова. Великим враженням у дітей залишився екскурс - огляд філіалу ПриватБанку. Керуюча віділенням Приват Банку ознайомила з роботою і різними функціями банківських справ.
З батьками, які були присутні проведено анкетування: «Бережи, заощаджуй і цьому сам навчай інших».
Завідувач ДНЗ №1 Н.В.Бойко.
e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...

Семінар-практикум для вчителів інформатики

image-0-02-05-4103eb1c1f0c5a4bd8c3afbe1efe7f8da7e32b7f21af049ed72c95f20f7220bf-V
Ми позбавляємо дітей майбутнього,
якщо продовжуємо вчити сьогодні так,
як вчили цьому вчора.
Джон Дьюн
29 березня 2017 року на базі Чернівецької гімназії № 5 відбувся семінар-практикум для вчителів інформатики з проблеми: «Використання інтерактивних методів навчання на уроках інформатики».
Семінар відкрила методист ММЦ закладів освіти управління освіти Чернівецької міської ради Терлецька Інна Дмитрівна, яка обґрунтувала актуальність та перспективність вибраної проблеми. Директор школи Мінакова Тетяна Георгіївна представила навчальний заклад та кафедру вчителів інформатики.
e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...

Семінар-практикум вчителів французької мови

29.03.2017 р. на базі Чернівецької гімназії №3 відбувся семінар-практикум вчителів французької мови на тему "ЗНО – підвищення рівня освіти та забезпечення реалізації конституційних прав випускника на рівний доступ до якісної освіти".
DSC 0191
Лакуста А.І. ознайомила присутніх з матеріалами обласного семінару-тренінгу вчителів французької мови з питань підготовки учнів до складання ЗНО з французької мови. Про формулу успішного проходження тестування, переваги і слабкі місця тесту говорила заступник з НВР гімназії Павлюк М.І.
Шість кроків успішної здачі ЗНО запропонувала методист ММЦ Недужко Л.М. Корисним досвідом багаторічних апробацій тестових завдань ЗНО з французької мови на базі гімназії №3 поділилась Провальська Г.М.
e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...

Нові досягнення юних математиків

2IV Київська відкрита олімпіада з лінгвістики відбулася 11-12 березня на базі спеціалізованої школи № 52 в місті Києві. Олімпіада традиційно проходила в два тури: особистий і командний. Командний тур пройшов у суботу, 11 березня, і в ньому взяли участь 44 команди. Особистий тур відбувся у неділю, 12 березня, окремо у двох заліках: для молодших класів (6-8 класи) і для старших (9-11 класи).

e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...
Previous
Наступна
+ 1
- 1

Пояснювальна записка
Найважливіше завдання психологічної служби у школі — збереження психологічного здоров'я дітей.
Як відомо, більшість сучасних першокласників відрізняється різним ступенем соматичних, психосоматичних, невротичних негараздів, які, безумовно, роблять важким процес адаптації дитини до нового соціального статусу. Тому кожному учню необхідна підтримка й допомога «у входженні в шкільне життя», як з боку значущих дорослих — батьків, учителів, так і з боку шкільного психолога.
Наш досвід роботи показав, що існуючі різноманітні програми з адаптації до школи дітей шестирічного віку недостатньо враховують потреби та особливості сьогоднішніх першокласників-шестирічок.
Виникла необхідність у створенні програми, яка побудована з урахуванням таких яскравих вікових особливостей першокласника, як егоцентризм, переважно кінестетична орієнтація, емоційність, рухливість, потреба у грі, конкретно-образне мислення, спонтанність.
Процес адаптації викликає у дітей такі складнощі:
•  проблеми у спілкуванні з однолітками, учителями;
•  зниження самоконтролю;
•  емоційна збудженість;
•  тривожність;
•  симптоми соматичних захворювань;
•  недостача уваги на уроках;
•  занурення в себе. Основна мета пропонованої
програми — формування у першокласників характеристик психологічно здорової особистості.
У психолого-педагогічній літературі (О.Хухлаєва) визначають наступні основні характеристики психологічно здорової особистості:
—  прийняття себе, своїх позитивних якостей і недоліків; пізнання власної цінності й унікальності, своїх здібностей й можливостей;
—  прийняття інших людей, пізнання цінності і неповторності кожної людини;
—  добре розвинута рефлексія, уміння розпізнавати свої емоційні стани, мотиви поведінки;
— стресостійкість, уміння знаходити власні ресурси в скрутному становищі.
Ці критерії, а також ретроспективний аналіз власного досвіду проведення занять — основа для розробки мети і завдань програми.
Мета— створити умови, що допоможуть учителю краще зрозуміти й відчути своїх учнів, а кожному учню безболісно адаптуватися до нової ситуації (тобто пристосовувати «школу до дитини, а не тільки дитину до школи»).
Завдання програми.
1. Розвиток співчуття, кращого розуміння себе та інших, розвиток уміння бути в злагоді з самим собою.
2.  Пробудження самостійності
в дитині. Створення можливостей для самовираження, рефлексії.
3.  Навчання прийомів саморелаксації, зняття м'язового напруження, викликаного психічним.
4.  Допомога дитині в усвідомленні свого «Я», підвищенні самооцінки, подоланні внутрішніх конфліктів, страхів, агресивних тенденцій, зменшенні тривожності.
5. Гармонізація міжособистістних стосунків у дитячому колективі.
Методи.
1. Ігри за правилами: вербальні, рухливі, сюжетно-рольові.
2. Читання художніх творів.
3.  Бесіди.
4.  Розповіді дітей.
5. Імпровізації.
6.  Вільне і тематичне малювання.
7. Тілесно орієнтовані вправи. Програма, розрахована на учнів
1-го класу, містить 10 занять (по 1 на тиждень). Роботу за програмою пропонується розпочати у вересні.
Тривалість заняття — 40 хвилин. Оптимальна кількість учасників — 10-15 осіб.
Місце проведення — кабінет психолога. Час заняття обумовлений розкладом класу.
Особливістю програми є те, що на кожному занятті вчитель стає активним учасником (не спостерігачем!). Це сприяє покращенню взаємостосунків, зняттю напруги невимушеності поведінки.

ЗАНЯТТЯ

Заняття 1.
Тема. Знайомство. Введення у світ психології людини.
Мета:створювати мотивацію пізнання самих себе, іншої людини.
Завдання: пізнавання дітьми одне одного; долання рухового автоматизму; зняття бар'єрів у спілкуванні між учнями, між учителем і учнями.
Обладнання: м'ячик, аркуші паперу, різнокольорова крейда.
Вступна бесіда.
— Діти, будь ласка, проходьте, сідайте на подушки, розкладені по колу. Ми починаємо наші заняття з психології. На цих заняттях ми будемо вчитися краще розуміти себе і інших, тому що кожен з нас унікальний. Ми будемо багато грати, малювати, ділитися, пізнавати. Мене дуже цікавлять усі ваші думки, відчуття, дії.
Заняття будуть проходити раз на тиждень у цьому кабінеті.
Вправа «Сніжок».
Діти передають м'ячик по колу, називаючи своє ім'я. Отримуючи м'яч від сусіда, кожен спочатку називає ім'я попередніх сусідів, а потім — своє. Психолог допомагає, якщо в учнів виникають труднощі.
Вправа «Клубочок».
Ведучий тримає в руках клубок ниток, намотує нитку на палець, ставить будь-яке запитання, яке його цікавить, учаснику гри, той ловить
клубочок, намотує нитку на палець, відповідає на запитання, а потім ставить своє запитання наступному гравцеві.

У кінці клубочок знову повертається до ведучого. Усі бачать нитки, які зв'язують учасників гри в одне ціле, дізнаються багато нового.
Вправа «Вітер дує на...».
Зі словами «Вітер дує на...» ведучий починає гру. Наприклад, «вітер дує на того, у кого світле волосся». Усі світловолосі збираються в одну групу. Для того, щоб учасники гри ді-
зналися один про одного, запитання мають бути наступними: —У кого є сестра?
— Хто любить тварин? Тощо. Ведучого необхідно змінювати,
даючи змогу всім учням побути в цій ролі.
Вправа «Доторкнися до...».
Усі гравці вдягнені по-різному. Ведучий говорить: «Доторкнися до блакитного!». Усі повинні зорієнтуватися, знайти в одязі інших гравців щось блакитне і доторкнутися до цього кольору.
Ведучий слідкує, щоб доторкнулися до кожного учасника.
Вправа «Танок спагеті».
Усі учасники лежать на підлозі, тулуб витягнутий, руки притиснуті до тулуба. Потрібно уявити, що всі перетворилися на спагеті. Тверді, рівні. Тулуб напружений від голови до кінчиків пальців. Спагеті кладуть у гарячу воду, тіло стає все м'якшим і м'якшим, дозволяється рухатися так, як заманеться. Потім зовсім розслабитися й відчути своє тіло. Спагеті перетворюються на хлопчиків і дівчаток.
Малювання «Яреальна».
Підбиття підсумків.
— Що найбільше запам'яталося, сподобалося?
— Як ви почуваєте себе зараз, який у вас настрій?
Вправа «Дружба починається з посмішки».
Усі беруться за руки, стають у коло, дивляться сусіду в очі й дарують йому найдобрішу посмішку.

Заняття 2.
Тема.Мої відчуття.
Мета: продовжувати пізнавати себе через відчуття.
Завдання: ознайомити дітей із видами відчуттів та ставлення до них, рефлексії; сприяти зняттю психоемоційного напруження.
Обладнання: фігурки тварин, дзвіночок, барабан, брязкальце, бубон, коробка, овочі, фрукти, запашні і тактильні картки.
Вправа «Джунглі».
Ведучий підходить до кожного учня, тримаючи «Чудовий мішечок» із фігурками тварин джунглів. Дитина опускає руку до мішечка, бере фігурку, дотиком відгадує, до якої тварини вона доторкнулася, витягує її і роздивляється. Потім потрібно прийняти таку ж позу та продемонструвати цю тварину.
Вправа «Що звучить».
Ведучий демонструє дітям дзвіночок, барабан, брязкальце, бубон, папір і звуки, що вони можуть створювати. Діти із заплющеними очима слухають звуки, запропоновані ведучим. За командою ведучого відповідають, що це було. - — За допомогою чого ви відрізнили звуки?
—  Які звуки були приємні, а які ні?
Вправа «Чорний ящик».
У коробці ведучого схований якийсь предмет. Діти задають уточнювальні запитання з метою з'ясувати, що там приховано. Ведучий відповідає: «Так» або «Ні».
Наприклад:
— Він білий?
— Він маленький?
— Він дерев'яний
— Він легкий?
Вправа «Опиши товариша».
Одна дитина заплющує очі, ведучий просить її описати по пам'яті іншого гравця. Яке в нього волосся, який одяг, очі тощо. Ведучий слідкує, щоб у грі брали участь усі учасники.
— Завдяки чому ми змогли розглянути наших товаришів і описати їх зовнішність? (Завдяки очам.)
Вправа «Запашні кольори».
У ведучого знаходяться картки з різними ароматами (ваніль, часник, полуниця, лаванда, перець тощо), кожна має колір, відповідного аромату. Дітям пропонується запам'ятати аромат, співставити його з кольором. Потім із заплющеними очима, відгадати, що це за аромат, який колір картки.
—  Що допомогло відчути нам аромат?
Вправа «Відгадай за дотиком.
Ведучий пропонує дітям заплющити очі і, підходячи до кожного, дає змогу доторкнутися до різних поверхонь: тактильні картки, вата, мотузка, наждачний папір, гречана крупа, віск, хутро, велюр, фольга.
Діти повинні здогадатися, що це, і поділитися своїми відчуттями, які виникли у них під час доторкання до різних поверхонь.
Вправа «Смакові загадки.
Дітям пропонується подивитися на фрукти й овочі, які знаходяться на тарілці (груші, яблука, виноград, огірки, помідори, морква, капуста). На іншій тарілочці лежать шматочки цих самих овочів та фруктів. Із цією тарілочкою ведучий підходить до учасників заняття, пропонує їм заплющити очі і взяти якийсь шматочок, покласти його до рота, скуштувати і здогадатися, що це за плід.
— Які відчуття у вас з'явилися, коли ви куштували шматочки овочів чи фруктів?
Підбиття підсумків.
Назвіть органи чуття — ті частини тіла, що відповідають за наші відчуття (які допомагали вам сьогодні).
—  Яка гра запам'яталася найбільше?
—  Що особливо приємно було робити: слухати, бачити, куштувати, торкатися, нюхати?
Вправа «Нас із тобою зв'язує...».
Діти сидять у колі і, кидаючи один одному м'ячик, говорять: «Нас із тобою зв'язує,..».
Ведучий починає гру і слідкує, щоб м'ячик побув у всіх учасників.


Заняття 3.
Тема. Світ емоцій. Які бувають емоції.
Мета: підтримувати у дітей мотивацію пізнання самих себе через емоції.
Завдання: згадати, які бувають емоції; вчитися визначати свій емоційний стан; дати дитині змогу виразити свій настрій; знімати м'язове напруження, викликане психічним.
Обладнання: 2 блакитні атласні стрічки 1—1,5 м, м'ячик, піктограми емоцій, альбоми, олівці.
Вправа «Вгадай, де я йду?.
Ведучий демонструє дітям ходу
різними поверхнями (бруд, крига, сніг, пісок). Діти повторюють дію і відгадують, якою поверхнею вона «здійснювалася». Ведучим має побувати кожна дитина.
Коротка бесіда про емоції.
—   Згадайте, які емоції ви знаєте?
—  Які частіше зустрічаються вам?
—  Яку емоцію виражають ці картинки? (Демонструю піктограми емоцій.)
Вправа «Тренуємо емоції. За командою ведучого діти повинні насупитися, як:
осіння хмара;
— роздратована людина;
— зла чарівниця; посміхнутися, як:
кіт на сонці;
— хитра лисиця;
— радісна дитина; позлитися, як:
два барани на місточку;
— як людина, яку вдарили; злякатися, як:
заєць, зустрівши вовка;
— кошеня, на якого гавкає пес; втомитися, як:
батько після роботи;
—  мураха, що притягнув великий ціпок;відпочити, як:
—  турист, який зняв важкий рюкзак;
—  втомлений воїн після перемоги.
Вправа «Хвилі емоцій.
Необхідні 2 блакитні стрічки довжиною 1—1,5 м. Ведучий називає дітям почергово ту чи іншу емоцію й просить за допомогою стрічки показати «хвилі гніву», «хвилі жаху», «хвилі радості» і тощо.
Вправа «Незакінчене речення».
Діти, отримуючи від ведучого м'яч, закінчують речення.
Радість — це коли...
Печаль — це коли...
Жах — це коли...
Гнів — це коли...
Образа — це коли...
Сором — це коли...
Злість — це коли...
Задоволення — це коли...
Щастя — це коли...
Вправа «Класифікація почуттів».
Діти отримують піктограми з різними емоціями. Треба роздивитися їх і розкласти за ознаками:
— які подобаються;
— які не подобаються. Потім треба назвати емоції, зображені на піктограмах, пояснити,
чому вони так розкладені. Пропонується вибрати карточку, яка відповідає сьогоднішньому настрою дитини.
Вправа «Море хвилюється».
Ведучий вимовляє фразу «Море хвилюється раз, море хвилюється два, море хвилюється три: фігура радості (гніву, страху тощо) на місці завмри». У ролі ведучого мають побувати всі учні.
Малювання «Малюнок емоцій».
Розділити аркуш на 4 частини, вибрати 4 емоції, намалювати їх.


Заняття 4.
Тема. Що допомагає передати емоції. Міміка, жести, дотики, погляд, інтонація.
Мета: вчити дітей розуміти свій емоційний стан, виражати свої почуття і розпізнавати почуття інших людей через міміку, жести, виразні рухи, інтонацію.
Завдання: згуртування колективу; долання рухового автоматизму.
Обладнання: м'яч, казка Е.Фатєєва «Коли молочні зуби змінилися на постійні», альбом, олівці.
Вправа «Зоопарк.
Ведучий пропонує уявити, що ми потрапили в зоопарк, кожен із учасників має вибрати тварину і показати її іншим за допомогою міміки й жестів. Діти відгадують.
Вправа «Кошеня.
Діти уявляють, що мама принесла додому кошеня, якому страшно і сумно. Кожна дитина почергово перетворюється на кошеня, усі інші дивляться на нього і говорять приємні слова.
Вправа «Емоційні погляди.
Ведучий загадує якість, яка йому найбільше подобається у якійсь дитині. Дивиться їй уважно в очі, передаючи почуття, які були викликані цією якістю. Дитині необхідно здогадатися, яку якість задумали.
Вправа «Папуга.
Ведучий вимовляє коротке речення, наприклад: «Я йду гуляти». Один з учасників повторює це речення, передаючи задуману емоцію. Інші відгадують.
Вправа «Зроби правильно.
Діти об'єднуються в пари. Один із пари має за допомогою жестів пояснити іншому завдання, яке ведучий сказав йому на вушко. Це може бути: «принеси зошит», «витри дошку», «зніми капелюха».
(Під час пояснювання речі використовувати не можна.)
Вправа «Компліменти».
Сидячи в колі, усі беруться за руки. Дивлячись в очі сусіду, потрібно сказати йому декілька добрих слів. Той, хто приймає, киває головою і каже: «Дякую, мені дуже приємно!». Вправа проводиться по колу.
Ведучий допомагає тим дітям, яким важко зробити комплімент.
Казка «Коли молочні зуби змінилися на постійні» Е.Фатєєва.
Малювання. Усі діти перетворюються на художників і малюють ілюстрації до казки.
Рефлексія.
Що нового дізналися? Що було найцікавішим?
—  На що схожий ваш настрій сьогодні?
—  Для чого знати свої емоції? (Щоб розуміти іншу людину.)
Немає поганих і гарних емоцій — усі емоції потрібні й важливі для людини. Потрібно виражати всі свої емоції, поважати емоції іншої людини.


Заняття 5.
Тема.Труднощі першокласника.
Мета:дати змогу учням висловити свої труднощі, учителю — зрозуміти, які труднощі є у дітей.
Завдання:сприяти подоланню страхів, провини, зменшенню тривожності у першокласників; зняття м'язового напруження, викликаного психічним.
Обладнання:кубики, м'яч, казка О.Хухлаєвої «Вірити і старатися», аркуші, олівці.
Вправа «Зобразити ріг».
Дітям трзба уявити і невербаль-но зобразити річ зі шкільного життя. Інші відгадують.
Вправа «Тупотіть ті, хто...*.
Ведучий звертається до групи зі словами: «Тупотіть ті, хто полюбляє співати», «...залюбки ходить до школи», «...у кого не завжди виходить спокійно сидіти на уроці», «ті, у кого літери не слухаються олівця» тощо. Ведучим може стати хтось із учнів.
Вправа «Скарбничка труднюще».
Ведучий пропонує дітям зібрати «Скарбничку труднощів» першокласника, тобто назвати все те, що може викликати утруднення і засмутити його. («Важко тихо сидіти на уроці», «Важко не робити помилок» тощо.) Діти беруть кубик,
називають утруднення й кидають кубик у кошик, нібито позбавляючись від нього.
Вправа «Допоможи Сергійку».
Ведучий пропонує дати Сергію пораду, як йому вчинити у важкій для нього ситуації у школі.
Наприклад:
—  у нього погано виходять літери;
—  він не може довго сидіти за партою;
—  на перервах багато бігає;
—  читає гірше, ніж його однокласники.
Сергійка грає сам ведучий.
Вправа «Посварилися два півники».
Двоє дітей з'єднують за спиною пальці рук, стають на одну ногу і, підстрибуючи, намагаються вдарити одне одного різними рухами плечей уперед.
Вправа «Якщо я відмінник».
Обирається якийсь короткий вірш. Учні послідовно перетворюються на «відмінника», який впевнений у своїх успіхах; на «двієчника», який постійно не виконує завдання; на учня, який не впевнений у своїх можливостях; на самих себе.
Вправа «Танок-феєрверк».
Спочатку обговорити з дітьми, які бувають феєрверки, які форми, кольори, звуки. А потім запропонувати дітям перетворитися на святковий феєрверк, злетіти в повітря із голосним криком і повільно опуститися на землю з тихим звуком. Повторювати декілька разів.
Малюнок «Труднощі першокласника».
Аркуш поділяється на чотири частини, діти виконують чотири маленьких малюнка до чотирьох труднощів, які вони зібрали.
Казка «Вірити і старатися» О.Хухлаєвої.


Заняття 6.
Тема. Зняття страхів, неусвідомленої тривоги.
Мета:дати змогу дітям виразити свої страхи, неусвідомлену тривогу.
Завдання:зняття напруження, викликаного наявністю страхів; розвиток емпатії; вчити дітей виражати почуття страху в малюнках; досягнення психофізичного спокою, релаксації.
Обладнання: свічка, м'ячик, аркуші, олівці, фарби.
Вправа «Полум'я свічки».
Усі сідають у коло, ведучий передає запалену свічку. Спочатку всі дивляться на неї, придивляються до полум'я. Потім, передаючи свічку одне одному, відчувають тепло, що вона випромінює. Ведучий каже: «Візьміть собі трішечки тепла, поверніться до свого сусіда, який сидить праворуч від вас, і, дивлячись йому в очі, посміхніться і скажіть, наприклад: «Миколо, я радий тебе бачити!».
Вправа «Конкурс боюсиків».
Діти швидко по колу передають м'ячик. Той, хто його отримав, має назвати той чи інший страх людини (повторюватися не можна). Хто не зможе швидко згадати страх, вибуває з гри.
Вправа «Закінчи речення».
Ведучий кидає учасникам м'яч і просить закінчити речення.
Діти звичайно бояться...
Дорослі звичайно бояться...
Мами звичайно бояться...
Тата звичайно бояться...
Учителі звичайно бояться...
Під час обговорення ведучий разом із дітьми робить висновок про те, що всі люди іноді бояться і страх — це почуття, яке властиве кожній людині.
Вправа «Розповісти про свій страх».
Ведучий починає першим розповідати про свій страх (дитячий чи теперішній).
Потім ставить запитання: «А у вас було таке?», «Хто чого боїться, розкажіть!».
Діти, за бажанням, розповідають про випадки, коли їм буває страшно.
Ведучий кожного разу просить підняти руку тих, у кого було схоже.
Вправа «Страшні герої телеекрану».
Учасники називають відомих їм страшних персонажів з телеекрану, потім почергово кожен зображує одного з героїв так, щоб решта дітей швидко вгадали.
Вправа «Мишоловка».
Усі стають у коло, міцно стискують ноги, руками обіймаються за пояс — це мишоловка. Ведучий у колі. Його завдання — будь-яким чином вибратися з мишоловки: відшукати «дірку», умовити, пробитися, знайти іншій спосіб вибратися на волю.
Дорослий слідкує, щоб мишеня не скривдили, не зробили неприємно. Якщо дорослий помічає, що «мишеня» не може вибратися, він регулює ситуацію.
Вправа «Перебори страх».
Учасникам пропонують намалювати те, чого вони бояться.
Після малювання, ще раз проговорити свій страх, взяти свої малюнки й розірвати їх на дрібні шматочки. Ведучий демонструє, що відновити страх уже не можна. Він пропонує дітям зібрати шматочки в купу і викинути у смітник. Потім пояснює, що все сміття спалюють, а разом і «страх», а отже, більше він до дітей не повернеться.
Вправа «Воскова паличка».
Учасники стають у коло, змикаючи плечі, руки зігнуті на рівні грудей, виставлені вперед, ноги стоять стійко. У центрі — учасник (воскова паличка). Йому подана інструкція: «Ноги від підлоги не відривати, очі заплющити, тіло розслабити і податися назад!». Руки товаришів обережно направляють «воскову паличку» по колу, передаючи один одному.
Ведучий слідкує, щоб у центрі побував кожен охочий.
Рефлексія.
Обмінятися своїми враженнями, поділитися емоціями.


Заняття 7.
Тема. Емоція гніву.
Мета: вчити виражати гнів неруйнівними способами.
Завдання: вираження почуття гніву у вербальній і фізичній формах; навчання дітей розуміти почуття свої та інших; сприяння згуртуванню дитячого колективу, взаємодії у парі.
Обладнання: фарби, ватман, м'яч, рушник.
Вправа «Добра тварина».
Ведучий тихим, таємничим голосом говорить:
«Станьте, будь ласка, у коло і візьміться за руки. Ми — одна велика, добра тварина. Давайте послухаємо, як вона дихає! А тепер подихаємо разом! На вдих
—  робимо крок уперед, на видих
—  крок назад. А тепер на вдих робимо два кроки вперед, на видих — два кроки назад. Вдих — два кроки вперед. Видих — два кроки назад. Так не тільки дихає тварина, так само чітко і рівно б'ється її велике добре серце. Стукіт — крок уперед, стукіт —
крок назад тощо. Ми всі беремо подих і стукіт цієї тварини собі».
Закінчи речення. Учасники закінчують речення.
Гнів приносить користь, коли...
Гнів приносить шкоду, коли...
Вправа «Ображалки».
Ведучий говорить учасникам:
«Діти, передаючи м'яч по колу, давайте називати одне одного різними необразливими словами. Наприклад, назвами овочів і фруктів. Кожне звертання має починатися зі слів: «А ти... морквина!». Пам'ятайте, що це гра, тому ображатися один на одного не будемо. У заключному колі обов'язково варто сказати своєму сусідові щось приємне, наприклад: «А ти... сонечко!».
Вправа «Два барани».
Ведучий об'єднує дітей на пари і читає текст: «Рано, рано два барани зустрілися на мосту». Учасники гри широко розставляють ноги, схиляють вперед тулуб, упираються долонями й головами один в одного. Завдання — протистояти один одному, не зрушуючи з місця якомога довше. Можна видавати звуки: «Бе-е-е».
Ведучий слідкує за технікою безпеки.
«Роздратувалися — одумалися».
За сигналом ведучого «Роздратувалися» діти напружують тіло, стискають кулаки, за сигналом «одумалися» — розслаблюються і посміхаються.
Вправа «Жужа».
«Жужа» сидить на стільці з рушником у руках. Всі інші бігають навколо неї, дражнять, доторкаються до неї. «Жужа» терпить, але, коли їй усе це набридає, підхоплюється і починає ганятися за кривдниками, намагаючися спіймати того, хто скривдив більше за усіх. Він і буде «Жужою». Ведучий повинен стежити, щоб «дражники» не були занадто образливими.
Вправа «Фігура монстра».
Тренер пропонує зібрати фігуру, яка складається з усього поганого, злого, агресивного, що є в кожному учасникові гри.
Учасники почергово «віддають», малюють свої кігті, зуби, жала, шипи, тощо. Монстра кладуть у центрі кола, усі одночасно натискають на «кнопки», і, як утілення всього негативного, агресивного в учасників гри, стартує у відкритий космос та зникає навіки.
(Учасники спільно вирішують, що зробити з зображенням злості.)
Вправа «Насос і м'яч».
«Учасники вправи, об'єднайтеся в пари. Один з вас — великий надувний м'яч, інший насосом надуває цей м'яч. «М'яч стоїть», обм'якнувши усім тілом на півзігнутих ногах, руки, шия розслаблена. Корпус нахилений трохи вперед, голова опущена (м'яч не наповнений повітрям). Гравець починає надувати м'яч, супроводжуючи рух рук звуком «С-с-с». Із кожною подачею повітря, м'яч надувається усе більше, випрямляються ноги в колінах, тулуб, піднімається голова, надуваються щоки, руки відходять від боків. М'яч надутий. Гравець висмикує від м'яча шланг насосу... З м'яча із силою виходить повітря зі звуком «ш-ш-ш». Тіло знову обм'якло, повернулося у вихідне положення. Потім гравці міняються ролями.


Заняття 8.
Тема. Емоція задоволення і радості.
Мета: розвивати вміння адекватно виражати свій емоційний стан.
Завдання: продовження пізнання своєї особистості через емоції радості і задоволення; розвиток здібності розуміти емоційний стан іншої людини; зняття м'язового напруження, викликане психічним, сприяння гуртуванню дитячого колективу.
Обладнання: м'яч, аркуші паперу, олівці.
Вправа «Тренування емоцій», (дивіться заняття 3.)
Вправа «Сонячний зайчик».
Ведучий. Сонячний зайчик зазирнув тобі у вічі. Закрий їх. Він побіг далі по обличчю, обережно погладь його долонями на чолі, на носі, на ротику, на щічках, погладжуй обережно голівку, шию, руки, ноги . Він забрався на живіт — погладь живіт. Сонячний зайчик не бешкетник, він любить і пестить тебе, подружися з ним.
Зараз глибоко вдихнемо і посміхнемося одне одному».
Етюд «Після дощу».
Спекотливе літо. Тільки-но пройшов дощ. Діти обережно ступають навколо уявлюваних калюж, намагаючись не замочити ноги. Потім розбешкетувалися, стрибають по калюжах так сильно, що бризки летять в усі боки, їм дуже весело.
Вправа «Закінчи речення».
Діти пригадують щасливе почуття — радість. Закінчують речення.
Я радію, коли...
Учень радіє, коли...
Мама радіє, коли...
Дорослі радіють, коли...
Друг радіє, коли...
Тато радіє, коли...
Вчителька радіє, коли...
Вправа «Зоопарк».
Учасники демонструють різних радісних тварин, обираючи їх за своїм бажанням.
Вправа *Скажи ведмедику добрі слова».
Ведучий «запрошує» на заняття іграшкового ведмедика. Учасники придумують для нього добрі слова. Потім кожен перетворюється на ведмедика (бере іграшку у руки) і сідає у центр кола. Інші придумують для нього добрі слова, тобто «погладжують» його. Ведучий допомагає у підборі слів.'
Кричалка «Я дуже гарний».
Учасникам пропонують повторити вслід за ведучим по черзі слова «я», «дуже», «гарний», спочатку пошепки, потім голосно і дуже голосно.
«Малювання».
Учасникам пропонуються аркуші з намальованими ромашками (заготовлені заздалегідь).
Ведучий пропонує намалювати у центрі себе (своє обличчя), а на пелюстках — малюнки на тему «я радію, коли...».
Хто вміє писати, може написати відповіді.
Вправа «Добра тварина». (Див. заняття 7.)


Заняття 9.
Тема. Риси характеру.
Мета: продовжувати пізнання своєї особистості, із притаманними їй рисами характеру.
Завдання: розвиток вміння відрізняти й описувати види характеру; сприяння гуртуванню дитячого » колективу; зняття м'язового напруження, викликаного психічним.
Обладнання: запис спокійної музики, м'яч.
Вправа «Руки, що танцюють».
(Дає змогу визначити почуття і внутрішньо розслабитися.)
Ведучий пропонує дітям взяти два олівця, що сподобалися, у кожну руку. Покласти перед собою два аркуші паперу. Заплющити очі і, поки звучить музика, малювати на папері. Рухати руками в такт музиці. Потім можна подивитися, що вийшло. (2—3 хвилини).
Вправа «Нас із тобою пов'язує...».
Учасники кидають м'яч одне одному зі словами «Нас з тобою пов'язує...», пригадуючи риси характеру, особливості поведінки.
Ведучий слідкує, щоб м'яч побував у всіх учасників, допомагає дітям визначити потрібні риси характеру.
Вправа «І я...».
Ведучий називає риси характеру. Якщо в когось є така риса, то він має сказати: «І я......  *
Я — ледача...
Я — охайна...
Я — чесна...
Я — вперта...
Я — жадібна...
Я — сором'язлива...
Я — смілива...
Я — цілеспрямована...
Я — доброзичлива...
Вправа «Я на драбинці характеру».
У кожного учасника є аркуш із зображенням 6 драбинок, у кожної своя назва.
На кожній драбинці 7 сходинок. Учасникам треба подумати, на якій сходинці вони знаходяться, відмітити літерою «Я».
Потім вирішити, на яку сходинку кожної драбинки його поставить мама («М»), («В»).
Вправа «Відгадай-но».
Учасники повинні уважно роздивитися свого сусіда, який сидить ліворуч, і відгадати, що подобається у ньому його мамі.
Діти почергово промовляють уголос свої здогадки. Можна провести друге коло, де діти відгадуватимуть, що подобається в сусіді друзям, третє — учительці.
Ведучий має бути готовий допомогти дітям у відгадуванні.
Вправа «Дзеркало».
Вправа виконується в парах, де один — «людина», яка виконує різні дії, рухи, інший — «дзеркало», яке точнісінько повторює рухи людини.
Після 2—3-х рухів учасники міняються місцями.
Вправа «Хто покликав».
Один із учасників підходить до стіни, відвертається. Інші почергово кличуть його, вимовляючи звук «а». Тому, хто водить, необхідно вгадати, хто покликав.
Варіант вправи — «Хто доторкнувся».
Вправа «Сліпий танець».
Розвиває довіру одне до одного, знімає зайве м'язове напруження.
Учасники об'єднуються в пари. Один заплющує очі, другий — «зрячий». Беруться за руки і танцюють одне з одним під легку музику (1—2 хв). Потім міняються ролями.


Заняття 10..
Тема. Який я?
Мета: вчити дітей сприймати себе як цілісну особистість.
Завдання: формування уявлення про себе, самохарактеристика; розвиток емпатії; зміцнення стосунків у колективі.
Обладнання: картки зі світлими рисами, м'яч, аркуші паперу, олівці.
Вправа «Струм».
Учасники сідають у коло, тримаючись за руки, і передають по колу «Струм» (по ланцюжку, один одному тиснуть руки).
Вправа «Побажання».
Усі сидять у колі і, кидаючи одне одному м'ячик, говорять добрі побажання.
Вправа «Хто ти?».
Ведучий у кожного учасника запитує «Хто ти?», кидаючи йому м'яч. Учасники відповідають: «Я...».
Ця вправа дає змогу відкрити в собі щось нове, усвідомити речі, які раніше не усвідомлювались. Водночас вона створює можливість краще познайомитися з іншими учасниками групи.
Вправа «Закінчи речення».
Я злюсь, коли...
Я радію, коли...
Я сумую, коли...
Я не люблю, коли...
Я серджуся, коли...
Я щасливий, коли...
Вправа «Циганка».
Ведучий одягає хустку і перетворюється на циганку, яка пропонує поворожити всім присутнім. Учасники почергово звертаються до неї зі словами: «Циганко, циганко, поворожи мені, розкажи мені, який я». Ведучий тримає за спиною купу карток із написаними на них «світлими» якостями людей, витягає одну картку й демонструє її дитині зі словами: «Правильно я наворожила?». Дитина може відмовитися від якості.
Ведучому важливо, з одного боку, підтримати роздуми дитини про те, яка вона насправді, з іншого — переконати в тому, що ця якість їй притаманна. Можна залучити до обговорення групу.
Вправа «Конкурс хвальків».
Усі сидять у колі, ведучий повідомляє, що сьогодні проводиться конкурс на кращого хвастуна. Але хвастати необхідно не своїми успіхами чи вродою, а сусідом, який сидить праворуч: «Погляньте
уважно на свого сусіда. Подумайте, який він, що вміє робити, що в нього добре виходить. А зараз похвастайте».
Можна обрати кращого хвалька. Ведучий запитує кожного: що сподобалося більше — хвастати сусідом чи слухати про себе?
Малювання «Автопортрет.
Вправа «Я тобі дарую».
Усі сидять у колі. Ведучий пропонує зробити подарунок сусідові, який сидить ліворуч. Подарунки не звичайні, а передані за допомогою жестів (невербально). Головна умова — доброзичливість. Необхідно подякувати за подарунок.


Прогнозований результат і методи його діагностики
Досвід роботи (3 роки) за програмою -«Психологічна абетка» показав, що кінцевий результат відповідає меті програми. Тобто діти добре адаптуються до умов шкільного навчання. Учні можуть проаналізувати свої вчинки і вчинки інших людей, стають відповідальнішими, розкутішими. Вони добре розпізнають свої емоційні стани, сприймають емоції інших людей.
Гармонізуються міжособистісні стосунки в дитячому колективі та між учителем і учнями. Зменшуєтьтся тривожність, м'язове напруження, викликане психічним.
Після закінчення програми робиться діагностика, за допомогою такого психодіагностичного інструментарію.
1. Тест «Незакінчене речення». (Подмазин С.И. Альманах психо-логических тестов. — М, 1996.)
2.  Анкета для оцінювання шкільної мотивації і адаптації Н.ГЛусканової.
3. Малюнок «Що мені подобається у школі». (Лескова-Савицкая АА Проблема адаптации первоклассников к школе. — Одесса, 2001.)
4. Малюнок «Я в класі». (Лескова-Савицкая А.А. Проблема адаптации первоклассников к школе. —
Одесса, 2001.)
5. Кінестетичний малюнок сім'ї. Берне Р., Кауфман С. (Альманах психологических тестов.)
6.   Проективна методика для діагностики шкільної тривожності А.М.Прихожан.
За результатами діагностики, а також використовуючи матеріали, здобуті під час занять, проводяться індивідуальні консультації з батьками дітей-учасників. Батьки мають змогу ознайомитися з результатами, отримують рекомендації, у разі необхідності планується подальша корекційна робота.
Тісна співпраця з класним керівником дозволяє досягти кращого результату. Класний керівник — активний учасник усіх занять. Психолог ознайомлює його із власними
висновками та прогнозами, надає рекомендації стосовно індивідуального підходу до учнів. Головним показником успішності програми є те, що діти залюбки відвідують психологічні заняття, із нетерпінням чекають призначеного часу, дуже активні й відверті.

 

e-max.it: your social media marketing partner