Зв'язок
 • VIVAT переможцям!

  VIVAT переможцям!

 • «Будь заощадливим і бережи те, що маєш!»

  «Будь заощадливим і бережи те, що маєш!»

 • Семінар-практикум для вчителів інформатики

  Семінар-практикум для вчителів інформатики

 • Семінар-практикум вчителів французької мови

  Семінар-практикум вчителів французької мови

 • Нові досягнення юних математиків

  Нові досягнення юних математиків

VIVAT переможцям!

0987654321Вислів "To be smart!" або "Будь розумним!" насправді став девізом учнівської олімпійської збірної у 2017 році. Починаючи з 20 березня по 7 квітня проходили Всеукраїнські учнівські олімпіади. 51 учень міста Чернівці гідно захистили честь області на Всеукраїнському рівні. За попередніми результами наші учні здобули 27призових місць, що на сім більше порівняно з минулим навчальним роком. Приємно, що серед них є чотири дипломанти І ступеня. Найбільш вдалими є виступи учнів на олімпіадах з фізики та хімії - по чотири призових місця; з математики, астрономії, французької мови - по три перемоги. Відкриттям року стала учениця 8 класу Чернівецького ліцею №1- Цепілова Олександра, яка вперше взяла участь у олімпіадах Всеукраїнського рівня і здобула два призових місця - з математики та фізики. Два дипломи третього ступеня з фізики та астрономії також виборов учень Чернівецької гімназії №5 - Качур Артур. Отже, не зважаючи на обмеження у кількості учасників IV етапу через брак фінансування, учні нашого міста достойно презентують свої знання та результати тривалої роботи їх вчителів-тьюторів.

e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...

«Будь заощадливим і бережи те, що маєш!»

CIMG0292В ДНЗ №1 оголошено «Тиждень енергозбереження» під час цього періоду проходив конкурс дитячих робіт. Діти в своїх роботах зображували економне використання світла, води і газу.
Так, малята середньої групи разом з вихователями Пасер М. Я. та гномом-економом подорожували по різних державах світу ознайомлюючись з їх валютою. Залучивши батьків до сюжетно-рольової гри «Супермаркет» дорослі взявши на себе роль покупців, а малята були адміністраторами, менеджерами, касирами.
Діти румуномовної групи з вихователем Панфіловою В.Д. показали знання з економічного виховання у формі гри. Відвідуючи «Мінімаркет» малята грали з великим задоволенням та бажанням.
Старші дошкільники з вихователем Н.І. Зегрею продемонстрували справжніх заощаджувальників різних ресурсів. При цьому використовували багато прислів′їв, приказок, художнього слова. Великим враженням у дітей залишився екскурс - огляд філіалу ПриватБанку. Керуюча віділенням Приват Банку ознайомила з роботою і різними функціями банківських справ.
З батьками, які були присутні проведено анкетування: «Бережи, заощаджуй і цьому сам навчай інших».
Завідувач ДНЗ №1 Н.В.Бойко.
e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...

Семінар-практикум для вчителів інформатики

image-0-02-05-4103eb1c1f0c5a4bd8c3afbe1efe7f8da7e32b7f21af049ed72c95f20f7220bf-V
Ми позбавляємо дітей майбутнього,
якщо продовжуємо вчити сьогодні так,
як вчили цьому вчора.
Джон Дьюн
29 березня 2017 року на базі Чернівецької гімназії № 5 відбувся семінар-практикум для вчителів інформатики з проблеми: «Використання інтерактивних методів навчання на уроках інформатики».
Семінар відкрила методист ММЦ закладів освіти управління освіти Чернівецької міської ради Терлецька Інна Дмитрівна, яка обґрунтувала актуальність та перспективність вибраної проблеми. Директор школи Мінакова Тетяна Георгіївна представила навчальний заклад та кафедру вчителів інформатики.
e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...

Семінар-практикум вчителів французької мови

29.03.2017 р. на базі Чернівецької гімназії №3 відбувся семінар-практикум вчителів французької мови на тему "ЗНО – підвищення рівня освіти та забезпечення реалізації конституційних прав випускника на рівний доступ до якісної освіти".
DSC 0191
Лакуста А.І. ознайомила присутніх з матеріалами обласного семінару-тренінгу вчителів французької мови з питань підготовки учнів до складання ЗНО з французької мови. Про формулу успішного проходження тестування, переваги і слабкі місця тесту говорила заступник з НВР гімназії Павлюк М.І.
Шість кроків успішної здачі ЗНО запропонувала методист ММЦ Недужко Л.М. Корисним досвідом багаторічних апробацій тестових завдань ЗНО з французької мови на базі гімназії №3 поділилась Провальська Г.М.
e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...

Нові досягнення юних математиків

2IV Київська відкрита олімпіада з лінгвістики відбулася 11-12 березня на базі спеціалізованої школи № 52 в місті Києві. Олімпіада традиційно проходила в два тури: особистий і командний. Командний тур пройшов у суботу, 11 березня, і в ньому взяли участь 44 команди. Особистий тур відбувся у неділю, 12 березня, окремо у двох заліках: для молодших класів (6-8 класи) і для старших (9-11 класи).

e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...
Previous
Наступна
+ 1
0

Затверджено
Наказ МОН України
№ 755 від 20.08.2008

Додаток 5

УКРАЇНСЬКА МОВА
в школах з навчанням мовами національних меншин

Основною ціллю навчання української мови як державної у школах зазначеного типу є формування умінь спілкуватися в усній і писемній формах, що передбачає засвоєння певного кола знань з мови й мовних умінь і навичок (фонетичних, лексичних, граматичних). Виходячи з цього, об'єктами перевірки й оцінювання навчальних досягнень є:
- усі види мовленнєвої діяльності (аудіювання, говоріння, читання, письмо);
- мовні уміння і навички (уміння побудувати словосполучення, змінивши закінчення, утворити споріднені, дібрати синоніми тощо);
- графічні (Графічні уміння - уміння вживати букви українського алфавіту), орфографічні й пунктуаційні уміння і навички;
- читацькі уміння та етнокультурознавчі знання.

I. Перевірка й оцінювання навичок мовленнєвої діяльності

1. Аудіювання (слухання і говоріння прочитаного)

Перевіряються уміння сприймати на слух незнайомий текст і розуміти його з одного-двох прослуховувань (у 1-2 класах) й одного - у 3-4 класах.
У 1 класі перевіряється розуміння фактичного змісту (про кого, що розповідається, що саме). У 2- 4 класах, крім фактичного змісту, перевіряється розуміння:
- основної думки;
- причинно-наслідкових зв'язків;
- виражально-зображувальних засобів тексту (починаючи з 3 класу).
Матеріалом для контрольної перевірки сформованості аудіативних умінь є зв'язний текст (невелика за розміром казка або уривок, оповідання, сюжетний вірш). За результатами перевірки визначаються бали та рівні аудіювання.
Подані норми для 1 класу є орієнтовними.

Обсяги текстів для аудіювання та часу їх звучання

Клас Кількість слів Час звучання (у хвилинах)
1
80-100 (70-80)
(Тут і далі, матеріал, що в дужках, стосується шкіл з румунською, угорською, кримсько-татарською мовами навчання)
1-1,2
2
120-160 (100-120)
1,5-2
3
180-240 (140-180)
2-2,5
4
260-300 (200-250)
2,5-3

Перевірка й оцінювання аудіативних умінь

Перевірка аудіативних умінь проводиться фронтально.
Для перевірки розуміння сприйнятого на слух тексту використовують серію запитань з варіантами відповідей на них, серед яких одна правильна.
У 1-2 класах пропонується 4 запитання, відповіді на які можуть бути словесні - “так”, “ні”, або з допомогою карток із знаками +, -.
У 3-4 класах у школах із спорідненими українській мовами навчання (російською, польською) пропонується 6 запитань (у школах із неспорідненими мовами - угорською, румунською, кримсько-татарською - 4), відповідаючи на які учні на окремих листочках ставлять цифру правильної відповіді біля номера запитання. Відповідь матиме такий вигляд: 1. 2 (де 1 - номер запитання, 2 - номер обраної відповіді).
Правильна відповідь на кожне запитання у 1-2 класах оцінюється вербально, у 3-4 класах - 2 (3) балами; за відповідь з допомогою вчителя ставиться 1 бал.

II. Говоріння (діалогічне й усне монологічне мовлення)

1. Діалогічне мовлення

Одиницями контролю є уміння:
- складати й розігрувати діалог відповідно до запропонованої ситуації (теми) й мети спілкування (мовленнєвого завдання);
- додержуватись правил етикету (не перебивати співрозмовника,
- уважно слухати, дивлячись у вічі);
- вживати етикетну лексику й українські форми звертання;
- дотримуватись норм української літературної мови.

Кількість реплік під час діалогічного мовлення

Клас Обсяги діалогів (кількість реплік)
1
3-4 (2-3), враховуючи етикетну лексику
2
3-4 без етикетної лексики (з етикетною лексикою)
3
4-5 без етикетної лексики (з етикетною лексикою)
4
5-6 без етикетної лексики (з етикетною лексикою)

Уміння діалогічного мовлення у 2-4 класах перевіряється в І семестрі, у 1 класі - в кінці навчального року.

Оцінювання діалогічного мовлення

Рівень навчальних досягнень учнів Бали Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів
І Початковий
1
Учень (учениця) лише повторює діалог, опрацьований на попередніх уроках, однак потребує значної допомоги вчителя, допускає паузи, лексичні та орфоепічні помилки - 8 і більше.
2
Учень (учениця) бере участь у діалозі з допомогою вчителя, допускає паузи, лексичні, граматичні та орфоепічні помилки - до 7 (8).
3
Учень (учениця) бере участь у діалозі, однак потребує підказок, самостійно вживає (не вживає) лише етикетну лексику, допускає паузи, граматичні, лексичні та орфоепічні помилки - до 6 (7).
ІІ Середній
4
Учень (учениця) з допомогою вчителя вступає в діалог, уміє вислухати співрозмовника, допускає помилки у формах звертання, граматичні лексичні й орфоепічні - до 5 (6).
5
Учень (учениця) самостійно вступає в діалог, однак затрудняється при відборі реплік у відповідь, вживає самостійно (з нагадування вчителя) етикетні слова, уміє закінчити діалог (думає, як закінчити діалог і закінчує з підказкою), допускає помилки у формах звертання, граматичні лексичні й орфоепічні - до 4 (5).
6
Учень (учениця) самостійно вступає в діалог, добирає у відповідь репліку, щоб підтримати розмову, вживає самостійно (з нагадування вчителя) етикетні слова, уміє закінчити діалог (думає, як закінчити діалог і закінчує з підказкою), допускає 3 (4) помилки у формах звертання, граматичних формах, нормах вимови. Кількість реплік нижча за норму.
ІІІ Достатній
7
Учень (учениця) самостійно вступає в діалог, правильно вживає форми звертання та етикетну лексику. Однак у процесі діалогу допускає паузи, 2 (3) лексичні помилки та 2 (3) орфоепічні та граматичні помилки, які виправляє з допомогою вчителя. Кількість реплік відповідає (дещо нижча) нормі.
8
Учень (учениця) самостійно вступає в діалог, правильно вживає форми звертання та етикетну лексику. Однак у процесі діалогу допускає паузи, 1 (2) лексичні помилки та 1 (2) орфоепічні та граматичні помилки, які виправляє з допомогою вчителя. Кількість реплік відповідає нормі (дещо нижча за норму) .
9
Учень (учениця) самостійно вступає в діалог, легко, без пауз (з деякими паузами) добирає репліки, іноді невдало, допускає 2 (3) помилки (граматичні, орфоепічні), які сам виправляє (з допомогою вчителя). Кількість реплік відповідає нормі (дещо нижча за норму).
ІV Високий
10
Учень (учениця) легко (з деякими паузами) вступає в діалог, правильно вживає форми звертання та етикетну лексику, допускає 2 (3) помилки (граматичні, орфоепічні), які виправляє після зауваження вчителя. Кількість реплік відповідає нормі.
11
Учень (учениця) вправно веде діалог, допускає 2-3 помилки (граматичні, орфоепічні), які виправляє сам. Кількість реплік відповідає нормі.
12
Учень (учениця) вправно веде діалог, не відхиляється від теми, допускає 1 помилку (граматичну, орфоепічну) які виправляє самостійно (з нагадування вчителя). Кількість реплік відповідає нормі.

2. Усне монологічне мовлення

Починаючи з 1-го класу формуються уміння монологічного мовлення: від дослівного переказування, творення тексту за аналогією (1-2 кл.) - до розповіді за опорними словами, малюнком, малюнком і опорними словами, малюнком і планом та без нього з орієнтацією на слухача чи слухачів (Методика перевірки така ж, як і мови навчання).
У 1-2 кл. у кінці навчального року перевіряються уміння переказувати дослівно (близько до тексту) текст, сприйнятий на слух або прочитаний самостійно (3-4 кл.).
У 3-4 (4) кл. у кінці навчального року перевіряються уміння будувати зв'язне висловлювання (розповідь чи опис) за змістом малюнка.
Під час оцінювання враховуються такі критерії:
- самостійність (міра допомоги) під час переказування тексту чи його побудови;
- рівень розкриття теми;
- змістовність, логіка викладу, стилістична вправність;
- орфоепічна, граматична й лексична правильність мовлення.

Усний переказ (1-2 (3) кл.). Для переказування близько до тексту добирається невеликий за обсягом художній текст-розповідь, який читається вчителем двічі безпосередньо перед перевіркою рівня умінь монологічного мовлення.

Обсяги текстів для дослівного переказування
(враховуються повнозначні слова)

Клас Кількість слів
1 (II семестр)
40-45 (35-40)
2
46-55 (45-50)
3
не перевіряється
4
не перевіряється

Усний твір (3-4 (4) кл.). Для перевірки умінь складати твір (текст-розповідь чи опис) добирається нескладний за змістом сюжетний або предметний малюнок.

Обсяги усних творів

Клас Кількість слів
3
50-55
4
55-65 (50-60)

Оцінювання монологічного мовлення
(переказування й усний твір)

Рівень навчальних досягнень учнів Бали Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів
І Початковий
1
Учень (учениця) переказує (розповідає) із значною допомогою вчителя у вигляді запитань, підказок слів. Переказування чи розповідь уривчасті, багато повторів, є алогізми, зміст повністю не переданий. Допускає більше 8 (10) лексичних, граматичних й орфоепічних помилок.
2
Учень (учениця) переказує (розповідає) із значною допомогою вчителя у вигляді запитань, підказок слів. Переказування чи розповідь уривчасті, є алогізми, зміст повністю не переданий. Допускає до 7 (9) лексичних, граматичних й орфоепічних помилок.
3
Учень (учениця) переказує чи розповідає уривчасто, потребує допомоги вчителя, допускає до 6 (8) помилок зазначеного типу. Зміст переданий частково.
ІІ Середній
4
Учень (учениця) переказує (розповідає) текст, при цьому потребує деякої допомоги вчителя. Є повтори. Допускає до 5 (7) лексичних, граматичних й орфоепічних помилок. Розповідь складається з 4 (3) двоскладних речень.
5
Учень (учениця) переказує (розповідає) текст, при цьому потребує дещо меншої допомоги вчителя. Є повтори. Допускає до 4 (5) лексичних, граматичних та орфоепічних помилок. Розповідь складається з 4 (3) двоскладних речень.
6
Учень (учениця) переказує (розповідає) самостійно. Можуть бути 1-2 підказки вчителя, допущено до 4 (5) помилок зазначеного типу. Є повтори окремих слів.
ІІІ Достатній
7
Учень (учениця) самостійно переказує текст (розповідає). Може бути 2-3 (до 4) помилок зазначеного типу, повтори.
8
Учень (учениця) самостійно переказує текст чи будує розповідь за малюнком, при цьому допускає повтори слів, паузи, 1-2 орфоепічні чи граматичні помилки та 1-2 (до 3-х) лексичні. Є алогізми. Розповідь відповідає темі (є відступи).
9
Учень (учениця) переказує (розповідає) змістовно, логічно, допускає до 3 (4) помилок зазначеного типу, які сам (сама) виправляє. Розповідь відповідає темі (є стилістичні невідповідності).
ІV Високий
10
Учень (учениця) самостійно переказує текст чи будує розповідь за змістом малюнка зв'язно, логічно, змістовно, стилістично вправно. Обсяг тексту відповідає вимогам. Допускає 1-2 (2-3) помилки в мовленні, які виправляє самостійно або з незначною допомогою вчителя.
11
Учень (учениця) розповідає змістовно, стилістично вправно. Обсяг тексту відповідає вимогам, може бути допущено 2 (3) помилки в мовленні, які учень виправляє самостійно. Розповідь відповідає темі.
12
Учень (учениця) розповідає логічно, змістовно, стилістично вправно. Обсяг тексту відповідає вимогам, може бути допущено 1 (2) помилки в мовленні, які учень виправляє самостійно. Розповідь відповідає темі.

III. Читання

Перевірка умінь читати вголос правильно, свідомо, плавно, з нормальною для усного мовлення швидкістю у школах з російською і польською мовою навчання розпочинається у 2 класі з другої половини ІІ семестру. У школах з мовами навчання інших національних меншин - з 3 класу (ІІ семестр). Протягом ІІ семестру кожен учень (учениця) повинні мати одну оцінку за читання вголос.
Перевірка умінь читати вголос здійснюється індивідуально. Для цього учневі пропонується для читання прозовий чи віршований текст, в тому числі й українознавчого характеру, який опрацьовувався на попередніх уроках, і дається завдання прочитати його вголос перед класом. Після читання у 2 (3) класі ставиться 4 запитання, правильна відповідь на які оцінюється 3 балами, а в 3-4 (4) класах - 6 запитань, правильна відповідь на які оцінюється 2 балами, з варіантами відповідей (тести) для з'ясування розуміння змісту прочитаного, основної думки, значення окремих слів та виразів.
Для читання добираються невеликі за обсягом тексти чи закінчені уривки текстів або більший текст, поділений на частини для читання кожної окремим учнем.

Орієнтовна кількість слів у текстах для читання вголос

Клас Кількість слів
2
35- 45
3
50-55 (45-50)
4
50-65 (55-60)

Швидкість читання вголос не вимірюється. Орієнтиром є плавне читання з нормальною для усного мовлення швидкістю. У 2 (3) класі допускається поскладове прочитування окремих багатоскладових слів.

Оцінювання читацьких умінь та розуміння прочитаного

Рівень навчальних досягнень учнів Бали Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів
І Початковий
1
Учень (учениця) читає в основному поскладово, недочитує закінчення окремих слів, перекручує слова, наявні паузи, не вміє інтонувати речення, допускає помилки у вимові слів, наголошуванні. Не виявляє розуміння прочитаного.
2
Учень (учениця) читає цілими словами й складами невиразно, не дочитує закінчень, не вміє інтонувати речення, допускає низку помилок у вимові слів, наголошуванні. Не виявляє розуміння прочитаного.
3
Учень (учениця) читає в основному цілими словами, в окремих випадках поскладово, неправильно інтонує речення, допускає дещо меншу кількість помилок у вимові слів, наголошуванні. Виявляє розуміння прочитаного лише за допомогою навідних запитань.
ІІ Середній
4
Учень (учениця) читає цілими словами, окремі слова - складами. Однак темп читання нерівномірний, в окремих випадках наявні паузи, перекручування деяких слів, орфоепічні помилки; інтонування окремих речень не завжди правильне. Виявляє неповне розуміння прочитаного.
5
Учень (учениця) читає цілими словами дещо уповільнено, окремі слова неправильно вимовляє і наголошує, темп читання рівномірний, інтонування речень не завжди вдале. Виявляє розуміння прочитаного, хоча потребує уточнюючих запитань. Наявні орфоепічні помилки (4-5 (6-7)).
6
Учень (учениця) в основному читає правильно, цілими словами, однак не дотримується логічних пауз, є помилки в інтонуванні речень; допускає до 3 (4-5) орфоепічних помилок, виявляє загальне розуміння прочитаного.
ІІІ Достатній
7
Учень (учениця) читає цілими словами, плавно, нормально за темпом, правильно вимовляє слова, дотримується логічних пауз, в основному правильно інтонує речення, однак у процесі читання допускає 2-3 (4-5) помилки (орфоепічні, інтонаційні, у наголошуванні). Виявляє розуміння прочитаного, однак може допустити 1-2 помилки в поясненні слів чи виразів.
8
Учень (учениця) має навички читання такі ж, як і в попередньому випадку, може допустити до 2 (3-4) помилок зазначеного типу, виявляє розуміння прочитаного.
9
Учень (учениця) читає правильно, може допустити до 1-2 (3-4) помилок зазначеного типу, виявляє розуміння прочитаного.
ІV Високий
10
Учень (учениця) читає плавно, правильно; дотримується логічних пауз, правильно інтонує кінець речень. Виявляє повне розуміння прочитаного. У процесі читання може бути допущено 1-2 (2-3) помилки в наголошуванні слів чи вимові окремих звуків.
11
Учень (учениця) читає в міру голосно, правильно, виразно, голосом передає інтонаційний малюнок тексту (мовлення героя, вагомі за смислом слова паузи в середині і кінці речень). Виявляє повне розуміння прочитаного. У процесі читання може бути допущено 1-2 (2-3) помилки в наголошуванні слів чи вимові окремих звуків.
12
Читання учнів відповідає програмовим вимогам. Може бути допущено 1-2 орфоепічні помилки, які виправляються самостійно.

Етнокультурознавчі знання (знання і розуміння прислів'їв, загадок, знання дитячих народних пісень, ігор, казок, українських народних свят), а також імен і прізвищ визначених українських письменників та їх творів, які вивчалися на уроках, перевіряються на уроках читання згідно вимог програми й окремими балами не оцінюються.

ІV. Письмо

Починаючи з 2 класу, в учнів формуються уміння і навички писати, вживаючи букви українського алфавіту. Якість їх сформованості перевіряється у школах з російською мовою навчання в кінці навчального року у 2 класі, а в школах з іншими національними мовами, починаючи з ІІ семестру 3-го класу, шляхом списування тексту. Крім того, у 3-4 класах перевіряються письмові роботи у зошитах - списування. Такі види робіт, як письмовий переказ, твір проводяться з навчальною метою.
У школах з мовами навчання інших національних меншин у 3 класі учні списують доступні для розуміння тексти без пропусків букв, однак встановлюють межі речень. Обсяг текстів для списування 35-40 слів. Час роботи - 15-20 (20-25) хвилин.
Під час оцінювання навичок письма у 3-4 класах беруться до уваги техніка письма та культура запису.

Оцінювання навичок письма у 2 класі

Рівень навчальних досягнень учнів Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів
І Початковий
Учень (учениця) виконав(-ла) роботу, але неохайно. Допущено понад 10 (9, 8) помилок, в тому числі на вживання букв українського алфавіту та на пропуск, перестановку букв.
ІІ Середній
Учень (учениця) пише в основному акуратно, каліграфічно. Однак допущено до 8 (7, 6) помилок у вживанні букв українського алфавіту та на пропуск, перестановку букв.
ІІІ Достатній
Учень (учениця) пише акуратно, каліграфічно. Допускає до 5 (4, 3) помилок у вживанні букв українського алфавіту чи на пропуск, перестановку букв.
ІV Високий
Учень (учениця) пише акуратно, каліграфічно, грамотно, правильно вживає букви українського алфавіту. При цьому може допустити до 2 помилок на їх заміну, пропуск чи перестановку, або не допускає їх зовсім.

Швидкість письма

Клас Кількість знаків за хвилину
3
20-25 (до 20)
4
25-30 (до 25)

Оцінювання поточних письмових робіт у 3-4 класах

Рівень навчальних досягнень учнів Бали Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів
І Початковий
1
Робота виконана, однак у ній допущено понад 10 фонетико-графічних (пропуск, перестановка, заміна букв) графічних, орфографічних помилок, спотворені форми багатьох букв, неправильні їх поєднання, не дотримується однаковий нахил літер та їх розмір; є багато відхилень від вимог до культури оформлення письмових робіт.
2
Робота виконана так само, як у попередньому випадку, однак допущено до 10 (12) помилок на пропуск чи перестановку букв, правила вживання букв українського алфавіту (графічні, орфографічні).
3
Робота виконана, однак у ній допущено багато відхилень від норм письма та до 9 (11) фонетико-графічних, графічних, орфографічних чи пунктуаційних.
ІІ Середній
4
Робота написана розбірливо, однак у ній допущено до 8 (10) помилок (фонетико-графічних, графічних, орфографічних та 1-2 пунктуаційних помилок); є відхилення у написанні букв та їх поєднань; наявні окремі відхилення від вимог до культури оформлення письмових робіт.
5
Робота написана розбірливо, в цілому грамотно, допущено до 7 (9) помилок (орфографічних, графічних чи фонетико-графічних) та 1-2 пунктуаційні помилки; є відхилення у написанні букв та їх поєднань, культурі оформлення письмових робіт.
6
Робота написана розбірливо, допущено до 6 (8) помилок (фонетико-графічних, графічних, орфографічних та 1-2 пунктуаційних); є деякі відхилення у написанні букв та їх поєднань.
ІІІ Достатній
7
Робота виконана в цілому грамотно, допущено до 5 (7) помилок (фонетико-графічних, графічних, орфографічних та 1-2 пунктуаційних); написано розбірливо, букви та їх поєднання в цілому зображені правильно; відхилення від вимог до оформлення письмових робіт незначні.
8
Робота виконана в цілому грамотно, допущено до 4 (6) орфографічних помилок та до 3 (4) фонетико-графічних, графічних та 1-2 пунктуаційних; написано розбірливо, букви та їх поєднання в цілому зображені правильно; є деякі відхилення від вимог до оформлення письмових робіт.
9
Робота виконана в цілому грамотно, допущено до 3 (3-4) орфографічних помилок та 1-2 графічних чи фонетико-графічних, пунктуаційних; написано розбірливо, букви та їх поєднання зображені правильно; відхилення від вимог до оформлення письмових робіт незначні.
ІV Високий
10
Робота виконана грамотно, допущено 2 орфографічні та 1-2 (2-3) графічні, фонетико-графічні чи пунктуаційні помилки; написано чітко, з дотриманням правильного накреслення літер та їх сполучень; належна культура оформлення.
11
Робота виконана в цілому грамотно, допущено 1 орфографічна та 1-2 (3) графічні чи фонетико-графічні, пунктуаційні помилки; написано розбірливо, букви та їх поєднання зображені правильно.
12
Робота виконана охайно, грамотно, може бути допущено 1 (2) негрубі помилки.

V. Знання з мови та мовні уміння і навички

Оцінювання мовних знань та умінь відбувається у 3-4 класах після опрацювання певних тем. Невеликі за обсягом теми можна об'єднувати.
Перевіряються вміння:
– розпізнавати мовні одиниці;
– групувати, класифікувати мовні факти;
– порівнювати з рідною мовою (знаходити відмінності);
А також мовні й мовленнєві вміння, які стосуються:
– розуміння значення слова, сполучення слів, речення;
– наголошувати, добирати слова на певну тему;
– добирати споріднені слова, синоніми й антоніми;
– розпізнавати народні вислови та слова, вжиті в переносному значенні;
– змінювати форму слова в залежності від іншого; правильно вживати родові та відмінкові форми іменників, прикметників та особові форми дієслів;
– будувати (доповнювати, перетворювати) сполучення слів та різні за синтаксичною структурою речення.
З метою перевірки учням пропонуються 4 (6) завдання тестового та іншого характеру. З них одне - на розпізнавання мовних явищ, два - творчого характеру (конструювання словосполучень, речень), і одне завдання самостійного характеру.
У 3-4 класах шкіл з російською й польською мовою викладання за правильність виконання кожного завдання першого типу виставляється один бал, за правильне виконання кожного із завдань другого типу - 2 бали (якщо таке завдання виконано частково, то учневі зараховується 1 бал).
У школах з мовами навчання інших національних меншин правильність виконання кожного завдання першого типу оцінюється одним балом, другого - трьома (якщо таке завдання виконано частково, то учневі зараховується 1-2 бали).

VІ. Орфографічні та пунктуаційні уміння

У 3-4 класах перевіряється рівень орфографічної та пунктуаційної грамотності учнів. Формами її перевірки є контрольне списування та диктант.
Перевіряються уміння: правильно писати слова на вивчені орфографічні правила та словникові слова, написання яких діти запам'ятовували; правильно оформляти роботу, вживати розділові знаки відповідно до опрацьованих правил. Перевірка здійснюється фронтально за традиційною методикою.

Обсяги текстів для контрольних робіт
(списування, диктанти)

Клас Кількість слів на кінець семестру
І семестр
ІІ семестр
3
45-50 (40-45)
55-60 (50-55)
4
60-65 (50-60)
70-75 (65-70)

Оцінювання. Контрольний диктант оцінюється в балах.
При оцінюванні слід брати до уваги, що:
- усі орфографічні помилки вважаються грубими;
- 1-2 пунктуаційні помилки прирівнюються до 1 орфографічної;
- 2 помилки на заміну букв українського алфавіту, пропуск, перестановку букв вважаються однією негрубою, 3 помилки - однією грубою (прирівнюються до однієї орфографічної);
- 3 виправлення прирівнюються до однієї негрубої помилки;
– помилка в одному слові, що повторюється кілька разів, вважається однією;
– орфографічні та пунктуаційні помилки на правила, які не вивчалися, виправляються, але не враховуються при оцінюванні диктанту, крім випадків, коли слова були записані на дошці, а пунктограми продиктовані.

Оцінювання орфографічної та пунктуаційної грамотності

Рівень навчальних досягнень учнів Бали Кількість помилок
І Початковий
1
Робота виконана, але допущено понад 12 помилок
2
Робота виконана, але допущено 11 (12) помилок
3
Робота виконана, але допущено 10 (понад 11) помилок
ІІ Середній
4
Робота виконана, але допущено 9 (4 грубі й 5 негрубих) помилок (10: 5 і 5)
5
Робота виконана, але допущено 8 (4 грубі й 4 негрубі) помилок (9: 5 і 4) .
6
Робота виконана, але допущено 7 (3 грубі й 4 негрубі) помилок (8: 4 і 4)
ІІІ Достатній
7
Робота виконана, але допущено 6 (3 грубі і 3 негрубі) помилок (7: 4 і 3)
8
Робота виконана, але допущено 5 (2 грубі й 3 негруба) помилок (6: 3 і 3)
9
Робота виконана, але допущено 4 (5) негрубі помилки
ІV Високий
10
Робота виконана, але допущено 3 (4) негрубі помилки
11
Робота виконана, але допущено 2 (3) негрубі помилки
12
Робота виконана правильно (1-2 негрубі помилки)

Зведений перелік перевірних робіт, які проводяться в 1-4 класах

Види навчальної діяльності Класи Кількість перевірок
І семестр ІІ семестр
1. Аудіювання (2-4 кл.)
2-4
1
1
2. Діалог (2-4 кл.)
2-4
1
-
3. Монолог:
а) усний переказ;
б) усний твір

2
3-4

-
-

1
1
4. Письмо
2
-
1
5. Читання
3- 4
1
1
6. Етнокультурознавчі знання
3-4
-
1
7. Знання й уміння з мови
3- 4
2
2
8. Орфографічні уміння
3-4
2
2

Примітка: кількість перевірок орієнтовна.

e-max.it: your social media marketing partner