2

березня на базі Чернівецького багатопрофільного ліцею №4 відбувся семінар-практикум вчителів українознавства загальноосвітніх закладів нашого міста з теми «Формування духовної, національно свідомої особистості на уроках українознавства та в позакласній роботі».
Слід зазначити, що програма була досить насиченою. Відкриття цього дійства відбувалося в ошатно прибраній залі, що одразу створювала святковий настрій. Заступник директора з навчально-виховної роботи Вязнікова Л.А. познайомила присутніх з візитною карткою ліцею, розповіла про досягнення ліцеїстів та педагогів. А про роботу учителів української мови, літератури та українознавства слухачі мали змогу дізнатися під час виступу керівника методоб’єднання Ванзар Є.Т. Актуальність теми семінару, її наукове підґрунтя та важливість роботи з реалізації цієї проблеми розкрила у своїй доповіді методист ММК управління освіти Чернівецької міської ради Цуркан М.В.
Піднесено пройшов урок у 5 класі на тему «Українські державотворці, їхнє прагнення до творення ладу. Історичні постаті» (вчитель Лакуста О.М.). Учні, мандруючи сторінками «Історичного календаря», ознайомилися з державотворчою діяльністю видатних українців: Володимира Великого, Ярослава Мудрого, Данила Галицького, Богдана Хмельницького. П’ятикласники показали вміння працювати з документами, опорними схемами-конспектами. Особливе пожвавлення викликало в них складання серця Патріота. Школярі усвідомили себе нащадками та продовжувачами справи видатних творців Української держави, пройнялися повагою до величі героїчних сторінок рідної історії, створили образ справжнього патріота рідної землі, усвідомили відповідальність кожного за долю Батьківщини.
Досить емоційним видався урок «Притчі як консолідація народної мудрості. Притчі Г.Сковороди, І.Франка, Л.Костенко» в 11 класі, який провела заслужений вчитель України Кожуленко О.Б. Старшокласники продемонстрували навички роботи в групах, проектної роботи, вільного володіння мультимедійними засобами. На уроці було використано багато інноваційних методів, відео матеріалів; гості побачили значну дослідницьку та творчу роботу ліцеїстів. Та головне – це був урок пізнання глибоких істин людського буття, урок виховання найкращих моральних якостей людини.
Уже стало гарною традицією запрошувати на семінари вчителів українознавства науковців, діячів мистецтв і т. ін.. Ось і вчора на зустріч з педагогами завітав відомий педагог, журналіст, дизайнер, етнограф, заслужений діяч мистецтв України Шкрібляк М.М.. Цікава і змістовна лекція Миколи Миколайовича про знакове письмо української орнаментики справила на присутніх незабутнє враження. Він наголосив на тому, що поняття «шароварщини» повинно бути витіснене глибинним усвідомленням великої мудрості, закладеної в орнаменті.
Цікавим дійством став позакласний захід «Україно моя, ти одна, як життя» (Суш В.В., Ванзар Є.Т., Харченко А.М., Тарасенко О.В., Шевчук Н.О.). Кого залишать байдужими маленькі козачата, що проходять випробування перед посвятою чи щира пісня маленької бандуристки? Приємно, що прийшов привітати дітей з їхнім святом сам отаман Буковинського коша О.Г.Бурденюк. Красивим акордом свята став виступ гуртка «Бойовий гопак» під керівництвом І.Т.Підгурського.
За круглим столом учасники семінару поділилися приємними враженнями і побажали вчителям ліцею подальших успіхів у роботі.